רביעי, 21 מרס 2018

חושבים לקנות דירה לצורך השקעה? כך ישפיעו עליכם השינויים במס הרכישה

אם טרם רכשתם ולו דירה אחת, וכל נושא רכישת דירה זר לכם, עניין מס הרכישה עומד להישמע לכם מוזר ותמוה למדי: ההיגיון אומר, כי כאשר כי כאשר אדם מוכר משהו ברווח, מס חל על הרווחים שלו (רווח = ההפרש בין התמורה לבין העלות). אולם, בעת עסקת רכישת דירה הרוכש איננו זוכה ברווח (אלא מהווה את הצד המשלם) אם כן, למה חייב הרוכש לשלם מס רכישה בהליך קניית נדל"ן להשקעה בכלל? נוסף על כך, המוכר את הדירה ברווח משלם, ממילא, מס שבח על עסקה זו (מס על רווח ההון המתקבל ממכירת הדירה). אם כן, למה הרוכש אף הוא צריך לשלם מס?

מס רכישה

התשובה ברורה למדי, מס רכישה הינו דרכה של ממשלת ישראל לווסת את שוק הדירות למגורים ולהקטין את הנפחים של רכישות נדל"ן לצורך השקעה. במס הרכישה המשולם בעת רכישת קרקעות ונכסים (ובכללם דירות מגורים), עשויות לחול מדרגות שיעורי מס והקלות שונות, כאשר המדובר בדירת מגורים.

מה הגדרתה של "דירת מגורים"?

על פי סעיף 9(ג) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה) לצרכי מס רכישה מוגדרת "דירת מגורים" כדירה המשמשת/מיועדת לשמש למגורים, דירה שבנייתה הסתיימה והיא מתאימה לשמש למגורים (היא איננה בתהליך בניה).

רוכשים דירה מקבלן?

במקרה של רכישת דירה חדשה מקבלן, הקביעה האם מדובר בדירה למגורים או בקרקע (שעליו חל מס רכישה גבוה יותר) תלויה בהתחייבותו של הקבלן. במידה והקבלן מתחייב בהסכם העסקה להשלים את בנייתה, היא נחשבת ל"דירת מגורים". במידה ולא קיימת התחייבות קבלן - לקרקע, שעליה אינן חלות מדרגות מס רכישה. לכן, ברכישת דירה חדשה מקבלן, יש להקפיד על התחייבות חוזית לסיום הבניה.

מה דינה של דירה המשמשת לצרכי עסק?

אף דירה זו איננה נכללת בהגדרת "דירת מגורים" ולכן, כמשתמע, אין חלים עליה שיעורי מס הרכישה המדורגים.

משפרי דיור - בעלי דירה אחת הרוכשים דירה לצורך מעבר אליה

עד כה, רשויות המס נתנו למשפרי דיור מרווח נשימה של שנתיים מיום קניית הדירה החדשה ועד למכירתה של הדירה הישנה. אולם, על פי תוכנית כחלון, עומד פרק זמן זה להתקצר לטווח של שנה, שלאחריה, הדירה השנייה תחשב כדירה לצורך השקעה.

מדרגות המס החלות על דירת מגורים

לצורך השוואה, על פי תוכניתו של השר כחלון, אלו הן מדרגות המס לרוכש דירה ראשונה, אשר אין בבעלותו או בבעלות בת זוגו (או ידועתו בציבור) דירה רשומה (בתוקף עד 15 בינואר 2016):
0% עד ל-1,568,800 ₪
3.5% מ-1,568,800 ₪ ועד ל-1,860,790 ₪
5% מ-1,860,790 ₪ ועד ל-4,800,605 ₪
8% מ-4,800,605 ₪ ועד ל-16,002,015 ₪
10% מעל ל-16,002,015 ₪.
ואילו רוכש דירה לצורך השקעה ישלם, על פי תוכנית כחלון (בתוקף החל מה-24.6.2015 ועד ל-31.12.2020):
8% עד ל-4,800,605 ₪
10% מ-4,800,605 ₪ ומעלה.

לסיכום:

סעיפי מס הרכישה משתנים, ולא בהכרח לטובת רוכשי דירות המגורים לצורך השקעה. אולם, היות וכאמור, מס הרכישה הוא תלוי ממשלה ומדיניות, מומלץ לעקוב אחרי השינויים החלים בו ולנתב את הרכישות לצורך השקעה על פי הנתונים החדשים הקיימים בזמן הרלוונטי.

צור קשר

נדל"ן ב VAZAN

קטגוריות באתר

הנצפים ביותר

אנחנו כאן

מכירה דירות למכירה בחדרה אולמות אירועים בצפון כתובת: רחוב הלל יפה 41, חדרה
השכרה אודותינו מטבחים מעוצבים
פרויקטים הסוכנים שלנו עיצוב מטבחים אימייל: movazan@gmail.com
פרויקט המגורים אוצר תרנ"א אדמיניסטרציה אולמות בצפון
פרויקט המגורים פנינת הים מן העיתונות אינסטלטור בהרצליה טל/פקס: 077-4020373
פרויקט המגורים חלומות נעורים צור קשר ניקיון חדרי מדרגות בפתח תקווה
קריירה מגרשים למכירה מטבחים מודרנייםwaze נווט למשרדי VAZAN

מגוון של השקעות נדל"ן תחת קורת גג אחת
לא בכדי נחשבות השקעות בנדל"ן לאחד מאפיקי ההשקעה המשתלמים והכדאיים ביותר. השקעות בנדל"ן, שלא כמו השקעות אחרות, בין אם בארץ או במדינות אחרות, כוללות במסגרתם נכסים מבוקשים. בין אם אלו דירות למגורים, מבנים לעסקים או השקעות בנדל"ן מסוג אחר, מדובר באפשרויות שהביקוש להן הוא רב מאד ולאורך כל השנה. השקעות בנדל"ן, ובעיקר בערים גדולות מאד, הן אטרקטיביות וכדאיות, שכן מדובר בסביבה פופולארית וגם יקרה.
השקעות בנדל"ן מסחרי, למשל, נחשבות גם הן לפתרון מצוין עבור מי שמחפש אפיקי השקעה כדאיים, בשל הצמיחה הרבה במשק ובעיקר גם בשל הצורך עבור רבים לחפש את המבנה המסחרי המתאים או החלל הנכון לעסק או לחברה שלהם. מומלץ כמובן לבצע את בחירתן של השקעות בנדל"ן אלו בעזרתם של המומחים בתחום ותוך מעקב אחר השקעות בנדל"ן, המתפרסמות בכל עת.
שת"פ: ניקיון חדרי מדרגות, שליכט צבעוני, שיפוצים במרכז, קבלן שיפוצים, אינסטלטור בנתניה
כל הזכויות שמורות לאתר VAZAN נכסים והשקעות © 2013
Infines
Powered by Infines